Wyprawy rowerowe 2011

Wyprawy rowerowe 2011

Ogłoszenie

Zamknąłem listę użytkowników forum, bo jesteśmy w komplecie. Gdyby ktoś chciał dołączyć, niech pisze na priva. Jeśli nie zna priva aarda, to znaczy, że nie ma po co dołączać ;) PS. Przepraszam za ten koszmarny layout, który tu poprzednio dałem. Nie wiedziałem, że taki się ustawił, bo miałem na stałe ustawiony ten co teraz dla swojego profilu ;)

#1 2010-02-06 13:54:17

aard

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 118
Punktów :   

Dojazd do Marsylii

Do chwili obecnej powstało kilka pomysłów. Poniżej z moją ich oceną - proszę o uwagi i ewentualne nowe pomysły.

1. Samolot.
Zalety: szybko, prawdopodobnie relatywnie tanio
Wady: trzeba rozmontowywać rower i to PRZED wyprawą. Bardzo mnie to zniechęca

2. Autokar.
Zalety: porównywalnie tanio, co samolotem (póki co znalazłem za 390 zł http://sale.euroticket.pl/start.php?pro … ml&cnt=swr); być może nie trzeba rozmontować roweru, ale równie dobrze można nie móc go wcale zabrać. A zwłąszcza czterech rowerów
Wady: długo i niewygodnie. No i nie wiadomo, czy zabiorą rowery

3. Pociąg.
Zalety: wygodnie i raczej bez problemu z rowerami
Wady: długo i drogo (sprawdziłem pociągi przez Francję: najtańszy bilet Metz-Marsylia to ok. 300 zł, do tego bilet za rower, do tego bilety kolejowe przez Niemcy, do tego pociąg do Niemiec). Łącznie na pewno nie mniej niż 500 zł, a może i sporo drożej, bo nie wiadomo, jaki bilet do Niemiec uda się kupić oraz ile we Francji kosztuje przewóz roweru pociągiem.

4. Kombinowany, tj. pociąg do granicy niemiecko-francuskiej, a dalej... wynajęty samochód (pomysł Daniela)
Zalety: dość wygodnie i na pewno bez problemu z rowerami (o ile auto będzie duże )
Wady: długo i drogo (sprawdzałem wypozyczalnie samochodów w Metz - małe autko na jeden dzień kosztuje 120 EUR, a ford transit prawie 500!! Jakiś obłęd! Gdyby znaleźć coś do 200 EUR, to we czwórkę opłaciłoby się bardziej niż pociąg) Do tego trzeba znaleźć wypożyczalnię, która zgodzi się, żeby auto wziąć w Metz, a oddać w Marsylii. Póki co takiej nie znalazłem, choć wiem, że istnieją.

5. Kombinowany, tj. tj. pociąg do granicy niemiecko-francuskiej, a dalej... rower.
Zalety: Tanio, ROWER!!!
Wady: daleko. W najkrótszym wariancie z Freiburga do Marsylii jest ok. 740 km i to bynajmniej nie po płaskim: http://maps.google.com/maps?f=d&source= … 294434&z=7
Nie wiem, jakie atrakcje po drodze, ale chcąc być uczciwym trzeba by liczyć MINIMUM 4 dni. Czyli sporo. Pytanie, ile pieniędzy są dla nas warte 4 dni...

No, przedstawiłem problem. Radźcie Panowie, bo czasu nie przybywa, a problemy przed nami niebłahe!
Miki

Offline

 

#2 2010-02-07 13:29:40

transatlantyk

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-07
Posty: 22
Punktów :   

Re: Dojazd do Marsylii

Mogę próbować "zorganizować" mój służbowy samochód - Daewoo Nubira combi w niezłym stanie, Silnik 2,0 litra, instalacja gazowa. Problemy :
- czy mi się uda (pół na pół)
- czy wlezą cztery rowery na dach ?
- planowałem nie jechać całych Alp, więc dla mnie samotny powrót dość drogi, a dla reszty problem czym wrócić.

Offline

 

#3 2010-02-07 19:21:59

aard

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 118
Punktów :   

Re: Dojazd do Marsylii

Myślę, że to odpada. Przecież z powrotem nie ma problemu, bo wracamy do Polski rowerami! Tylko co wówczas zrobisz z samochodem, który zostanie w Marsylii?

Offline

 

#4 2010-02-07 20:12:04

transatlantyk

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-07
Posty: 22
Punktów :   

Re: Dojazd do Marsylii

No jasne, że odpada

Offline

 

#5 2010-02-08 17:10:27

Daniel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-08
Posty: 72
Punktów :   

Re: Dojazd do Marsylii

Strasznie drogie te auta... Ocenialiśmy, że będzie taniej. W takiej sytuacji chyba najrozsądniejszy jest autokar, jednak sporo tańszy od pociągu i samolotu. Tylko musielibyśmy mieć pewność, że wezmą nam rowery.

Offline

 

#6 2010-02-16 00:48:28

Daniel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-08
Posty: 72
Punktów :   

Re: Dojazd do Marsylii

http://www.europcar.com według wyszukiwarki u nich na stronie Renault kangoo z Metz, z oddaniem w Marsylii można mieć za 126E (na dobę). Niestety strona jest dla mnie mało przejrzysta, więc nie mogę znaleźć informacji o opłatach dodatkowych, a pewno jakieś są.

Ostatnio edytowany przez Daniel (2010-02-16 00:49:00)

Offline

 

#7 2010-02-17 20:53:49

aard

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 118
Punktów :   

Re: Dojazd do Marsylii

No, 126 EUR na dobę, to mogłoby się na styk opłacić. Kangoo, powiadasz? Wejdziemy we czwórkę z manelami...? Coś chyba nie bardzo...?

Offline

 

#8 2010-02-18 00:18:39

Daniel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-08
Posty: 72
Punktów :   

Re: Dojazd do Marsylii

Nie wiem trzeba sprawdzić, ale myślę, że samochody tej wielkości to jedyne, które mogą się opłacić.
http://www.voyages-sncf.com/billet-trai … ts?hid=8LP Pociąg z Metz do Marsylii. Najtańszy normalny (26-59 lat) kosztuje 88,1 EUR. Nie wiem jak z rowerem.

Sprawdziłem autokar, konretnie tutaj: http://www.megahome.pl/euroticket.php. Autokar z Łodzi do Marsylii jedzie 28 godzin, kosztuje 499zł/os, studenci mają 10%zniżki. Nie piszą nic o rowerach.
Połączenie sprawdzałem na 3 lipca.

Ostatnio edytowany przez Daniel (2010-02-21 18:53:34)

Offline

 

#9 2010-04-10 11:01:56

aard

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 118
Punktów :   

Re: Dojazd do Marsylii

dzięki pomocy Natalii z naszego forum mam trochę więcej danych o pociągach, otóż:
1. istnieją pociągi z Metz do Marsylii w przystępnych cenach, pod warunkiem, ze się kupuje na konkretną datę i godzinę ze sporym wyprzedzeniem, bez możliwości zwrotu. Najtańszy jaki udało się znaleźć to 22 EUR na 4 lipca godz. 17:13 (w Marsylii jesteśmy ok. północy, co nie jest takie złe, jako że znam miejscówkę, gdzie można na dziko przekimać w pięknych okolicznościach przyrody i nazajutrz ruszyć w trasę).
http://www.voyages-sncf.com/billet-trai … ts?hid=YBK
Nie wiadomo jeszcze jak z przewozem roweru w tym konkretnym pociągu (chociaż JEST przy nim znaczek roweru, więc powinno się udać), ale
2. Przewóz roweru ogólnie kosztuje 10 EUR, tylko może nie być możliwy w każdym pociągu i trzeba rezerwować z wyprzedzeniem, bo bywa, że w całym pociągu jest miejsce na raptem 4 rowery.

Zatem w sumie nawet przy nie najkorzystniejszym z deali (kolejne ceny to 31,50 EUR od osoby) dałoby się zmieścić w kwocie poniżej 50 EUR przez Francję. Do tego 30 lub 40 EUR do Berlina (z rowerem) plus 17,33 EUR przez Niemcy przy założeniu, że jedziemy w weekend i w 3 osoby. Łącznie w wariancie najtańszym to 79,33 EUR, a trochę gorszym nie więcej niż sto kilka. Moim zdaniem bomba i w tej sytuacji należy co rychlej deklarować się z ostatecznym terminem wyjazdu i kupować bilety. Czy ktoś jest innego zdania?

Offline

 

#10 2010-04-10 11:36:14

aard

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 118
Punktów :   

Re: Dojazd do Marsylii

Konkretnie wyglądałoby to tak:
Wyjazd z Kutna w piątek, 2 lipca o 17:57 (ten pociąg co zwykle, sprawdzony) lub o 20:08 (wolałbym, skoro to piątek i warto by tego dnia jeszcze popracować, ale to EuroNight, więc nie wiem, jak z cenami, strona PKP nie podaje) http://rozklad-pkp.pl/query.php/pn?q=pl … ConId=C1-0
Z Berlina mamy - w zależności od wcześniejszego pociągu) opcje wyjazdu o 00:15 lub 02:40
http://reiseauskunft.bahn.de/bin/query. … crollDir=1
W Saarloius jesteśmy o 16:16 lub o 16:35. Stąd mamy 56 km do Metz, ale niestety cała dobę na pokonanie tego odcinka, bo pierwszy pociąg do Marsylii w sensownej cenie jest dopiero w niedzielne popołudnie (ceny w sobotę przekraczają 80 EUR od osoby). Myślę wszelako, że to nie byłby problem. Na północ od Saarlouis są lasy - tam można by się zadekować na nocleg, a rano przejechać kawałek Francji i być może Luksemburga (żaden z nas tam na rowerze chyba nie był, co? i na 17 być w Metz, które ewentualnie wcześniej można by trochę zwiedzić (o ile jest tam coś do zwiedzania). W Marsylii jesteśmy późno - o 23:47, zanim się rozłożyły i pośniemy, to i druga w nocy będzie, więc poniedziałek musiałby chyba nie być wyżyłowany kilometrowo. Zalety tego rozwiązania to:
1. Jesteśmy w podroży co prawda ponad dwie doby, ale tylko jedną noc spędzamy w pociągach, a drugą już w namiocie, trzecią zaś na miejscu, czyli ruszamy w miarę wypoczęci, a nie po nocy spędzonej na przesiadkach, jak to dotąd bywało
2. Jest prawdopodobnie taniej niż jakimkolwiek samolotem, nie mówiąc o autokarze
3. Nie musimy nic robić z rowerami.

ja jestem za, więc raz jeszcze spytam: kto przeciw?
Jesli nikt, to dajcie znać, czy mam kupować bilety na TGV, bo zdaje się, że nie warto czekać ani dnia dłużej niż to konieczne - cena 22 EUR jest rewelacyjna i może się nie utrzymać zbyt długo

PS. te pociągi wcześniejszym popołudniem z Metz (po 31,50 EUR) są z przesiadką i w Marsylii jest się dokładnie o tej samej porze (23:47), więc kompletnie nie widzę sensu, by dopłacać do 9,50 EUR.

Offline

 

#11 2010-04-10 11:42:16

aard

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 118
Punktów :   

Re: Dojazd do Marsylii

Aaa, jeszcze coś: nie ma opcji, żeby wyjechać dobę później z Polski, bo najwcześniejsze połączenie przyjeżdża do Saarlouis o 16:16, zatem mamy wówczas 57 minut na pokonanie 54 km
Tzn. można oczywiście spróbować wyjechać pół doby później, ale to oznacza podwójną opłatę za przejazd przez Niemcy, bo bilet weekendowy jest wazny tylko do końca dnia (czy tam do 2 w nocy nazajutrz), zatem chcąc startować z Berlina np. późnym popołudniem w sobotę (i nocować gdzieś na trasie, zeby być w Saarloius powiedzmy o godz 13 w niedzielę) oznaczałoby konieczność zakupu dwóch biletów przez Niemcy. O 17 EUR na osobę drożej. Pytanie, czy pół doby więcej w domu jest tyle warte, pozostawiam do rozważenia w Waszych sercach i portfelach

Offline

 

#12 2010-04-10 13:24:05

Daniel

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-08
Posty: 72
Punktów :   

Re: Dojazd do Marsylii

Dobra, jak dla mnie plan jest rewelacyjny. Godzina wyjazdu w piątek nie ma większego znaczenia dla mnie.
Miki, pamiętaj, że mi może przysługiwać bilet ulgowy.

Ostatnio edytowany przez Daniel (2010-04-10 13:29:31)

Offline

 

#13 2010-04-11 08:59:14

aard

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 118
Punktów :   

Re: Dojazd do Marsylii

Bilety zakupione przez Natalię na 4 lipca, godzina 17:13 z Metz
Czekam na wieści od niej w kwestii "ile kasy"

Offline

 

#14 2010-04-11 10:49:55

transatlantyk

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-02-07
Posty: 22
Punktów :   

Re: Dojazd do Marsylii

Plan jest zaakceptowany i nie ma odwołania. I dobrze. Trochę zal mi piątkowego urlopu, ale trudno.

Offline

 

#15 2010-05-12 18:33:59

aard

Administrator

Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 118
Punktów :   

Re: Dojazd do Marsylii

Skoro mamy już bilety z Metz do Marsylii, to pora się zatroszczyć o dotarcie do Metz. Byłem dziś na dworcu Kaliskim i dowiadywałem się o ceny. Widzę 3 opcje:
1. "klasyczna": wyjazd z Kutna w piątek o 17:57 (z Warszawy Centralnej 16:35), W Berlinie o 22:16. Wyjazd z Berlina ciut po północy i w Saarlouis jesteśmy ok godz. 17. Mamy caaaałą dobę na dostanie się do Metz (ok. 70 km)

2. "ciekawa": wyjazd z Kutna w piątek o 20:08 (z Warszawy o 18:33), w Kolonii o 06:14, stamtąd jest mnóstwo połączeń do Saarlouis, czas jazdy ok 4 godziny, więc mamy pooonad dobę na dostanie się do Metz (ok. 70 km)

3. "odważna": wyjazd z Kutna w sobotę o 07:57 (z Warszawy o 06:35), w Berlinie jesteśmy o 12:15, z Berlina o 14:10, w Kaiserslautern jesteśmy o 01:32 i mamy czas do 17:13 nazajutrz by się jakoś przekimać (najpierw znaleźć po ciemku miejsce) i dostać do Metz (ok. 140 km)

Cena jest we wszystkich przypadkach taka sama (pod warunkiem, że się załapiemy na promocję, więc trzeba się szybko zdecydować) i wynosi:
- Za odcinek z Polski do Berlina bądź Kolonii: 29 EUR od osoby plus 10 EUR za rower (zniżek dla juniorów/ studentów brak, bo promocje się nie łączą)
- Za odcinek z Berlina/ Kolonii do Saarlouis/ Kaiserslautern: 37 EUR za 3 osoby plus 5 EUR za każdy rower.

Jak widać jedynym czynnikiem decyzyjnym jest czas. Mnie się chyba najbardziej podoba opcja trzecia, a najmniej pierwsza. A jakie jest Wasze zdanie?

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pltibianie Sports Manager taksówka wałcz